Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Japonya- Türkiye Cemiyetinin Onursal Hamisi Ve Majesteleri İmparatorun Amcası Altes Prens Mikasa'nın Vefatı- Başsağlığı Ve Taziye Mesajı , 27.10.2016

Majesteleri İmparator Akihito’nun amcası ve imparatorluk hanedanının en yaşlı üyesi olan Altes Prens Takahito Mikasa’nın bugün (27 Ekim) vefat ettiğini büyük bir üzüntüyle öğrenmiş bulunuyoruz.

126 yıllık bir geçmişe sahip Türk-Japon dostluğuna ömrünü vakfetmiş Prens Mikasa, bu yıl kuruluşunun 90. yıldönümü kutlanan Japonya-Türkiye Dostluk Cemiyeti'nin uzun süre hamiliğini yapmıştır. 1960'lı yıllardan bu yana ülkemizde Kaman-Kalehöyük'teki arkeolojik kazılara verdiği destekle Türk-Japon ilişkilerine önemli katkılarda bulunmuş olan Prens Mikasa’nın vefatı hepimizi derin bir üzüntüye sevketmiştir.

Prens Mikasa’nın iki ülke ilişkilerine yapmış olduğu değerli katkıların ışığında Türk-Japon dostluğunun ilelebet devam edeceğine olan inancımız tamdır. Başta Majesteleri İmparator Akihito ve hanedan üyeleri olmak üzere, Japon halkına en içten başsağlığı dileklerimizi iletiyoruz.