Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Türk Hava Yollari Tarafindan Düzenlenen Türkiye Çaliştayi , 03.02.2015

TÜRK HAVA YOLLARI TARAFINDAN DÜZENLENEN TÜRKİYE ÇALIŞTAYI

AÇILIŞ KONUŞMASI

 

 

Türk Hava Yolları Tokyo Müdürlüğü’nün tertip ettiği Türkiye Çalıştayı’na katılan değerli seyahat acentelerinin kıymetli temsilcileri,

 

Türkiye, dünyada bir turizm merkezi olarak yükselmektedir. Ülkemiz 2014 yıl sonu itibariyle yaklaşık 37 milyon yabancı kökenli turist ağırlamış ve net 32.3 milyar dolar turizm geliri elde etmiştir. Ülkemiz en fazla turist ağırlayan ülkeler sıralamasında 6. sırada yer almaktadır. Coğrafyası itibariyle Türkiye; Asya, Avrupa ve Afrika kıtalarının kavşak noktasında bulunmakta, değişik medeniyetlerin birleşme noktasında yer almaktadır. Tarihte 5 büyük imparatorluğa ve 33 farklı medeniyete ev sahipliği yapmış olan Türkiye, derin tarihi, doğal güzellikleri ve gelişmiş altyapısıyla ilgi merkezi olmaya layıktır. Cumhuriyetimizin 100. yılı 2023 yılında 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedeflerimizi gerçekleştirmek için çalışmalarımıza aralıksız devam etmekteyiz.

 

Japonya’dan yurt dışına yıllık yaklaşık 18 milyon turist çıkmasına karşın Türkiye’ye bunlardan sadece yaklaşık 200 bin kadarı gitmektedir. Bu sayıyı el birliğiyle yukarılara çıkarmalıyız. Japon turistlerin Türkiye’den sadece İstanbul ve Kapadokya bölgesini değil ülkemizin tarihi ve kültürel hazineleriyle dolu Doğu ve Güneydoğu Anadolu, Karadeniz ve Ege Bölgelerini ziyaret etmelerini sağlamalıyız. Türk Hava Yolları iki dost ülkeyi 11 saatlik bir uçuş mesafesi kadar yakın hale getirmiştir. Bu fırsattan yararlanılmalıdır.   


 

Yukawa Haruna ve Kenji Goto’nun katledilmelerinden derin üzüntü duydum. Bu vesileyle bir kez daha kederli ailelerine ve Japon halkına taziyelerimi sunuyorum. Bu vahçice ve aşağılık terör eylemini şiddetle kınıyorum. Bu şiddet asla affedilemez. Uluslararası toplumun dayanışması ile, terörün bir an önce kökünün kazınması ve dünyaya barışın hakim olmasını tüm kalbimle diliyorum.

 

Ülkemizin bulunduğu coğrafyada yaşanan olumsuz gelişmeler Türkiye’ye ilişkin olumsuz bir güvenlik algısının şekillenmesine maalesef neden olmuştur. Bu olumsuz psikolojiyi el birliğiyle aşacağımızı umuyor çalışmalarınızda başarılar diliyorum.

 

Workshop’ın verimli geçmesini diliyor, teşekkür ediyorum.