Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Önemli Duyuru: Cumhurbaşkanlığı Seçimi / Randevu Sistemi , 22.07.2014

Değerli Vatandaşlarımız,

Tokyo’da 2-3 Ağustos 2014 tarihlerinde, ihtiyaç duyulması halinde ikinci turu 17-18 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy kullanabilmek için, Yüksek Seçim Kurulu’nun web sayfası (www.ysk.gov.tr) üzerinden randevu alınması gereken SEÇSİS (Seçim Bilişim Sistemi) kullanıma açılmıştır. 

Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı vatandaşlarımızın 25 Temmuz 2014 Cuma günü akşam saat 23:00'e (Türkiye saatiyle 17.00) kadar SEÇSİS’ten “online” olarak randevu almaları gerekmektedir.

Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin her iki turu için SEÇSİS’te aynı anda randevu alınması mümkündür. Birinci ve ikinci tur seçimler için randevu almayan seçmen vatandaşlarımızın oy verecekleri gün ve saatler, SEÇSİS tarafından otomatik olarak belirlenecektir.

Tüm seçmen vatandaşlarımızın, SEÇSİS üzerinden belirlenen gün ve saatlerde,  T.C. kimlik numaralarını gösteren nüfus cüzdanları veya pasaportlarıyla birlikte, Büyükelçiliğimize gelerek şahsen oy kullanmaları gerekmektedir. (Yabancı makamlar tarafından düzenlenmiş kimlik belgeleri kabul edilmeyecektir).

SEÇSİS’te online olarak randevu almak önem taşımakta olup, söz konusu randevuların Büyükelçiliğimizce belirlenmesi veya değiştirilmesi mümkün değildir.

Belirlenen randevu gününde oy veremeyen seçmen vatandaşlarımız, oylarını sadece Türkiye’nin gümrük kapılarında kurulan sandıklarda kullanabileceklerdir.

Gümrük kapılarında oy verme işlemi ise, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin birinci turu için 26 Temmuz-10 Ağustos 2014 tarihlerinde ve ihtiyaç olması halinde ikinci turu için 17-24 Ağustos 2014 tarihlerinde gerçekleştirilecektir.

Örnek olay 1: Oy verme randevu tarihi 2 Ağustos 2014 olarak belirlenmiş bir seçmenin, 3 Ağustos’ta oyunu kullanması mümkün değildir. Bu seçmen, oyunu 2 Ağustos’ta kullanmadığı takdirde, sadece gümrük kapılarımızda olmak üzere, oyunu bilahare kullanabilecektir.

Örnek olay 2:  Oy verme randevu tarihi 3 Ağustos 2014 olarak belirlenmiş bir seçmenin, 2 Ağustos’ta oyunu kullanması mümkün değildir. Bu seçmen, oyunu kullanmak üzere 2 Ağustos’ta Büyükelçiliğe gelmesi halinde, oy kullanamayacaktır. Bu durumda, anılan seçmenin, oyunu kullanmak üzere 3 Ağustos’ta Büyükelçiliğe yeniden gelmesi gerekecektir. Anılan seçmen, 3 Ağustos’ta oyunu kullanamayacak ise, sadece gümrük kapılarımızda olmak üzere, oyunu bilahare kullanabilecektir.

Saygıyla duyurulur.

T.C. Tokyo Büyükelçiliği