Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

T.c. Tokyo Büyükelçisi Serdar Kılıç, Kuşimoto Belediye Başkanı Katsumasa Taşima İle Beraber Ertuğrul Fırkateyni Batığına Dalış Yapacaktır , 14.02.2014

1889 yılında Sultan II. Abdülhamid Han’ın dostluk mesajını Japonya İmparatoruna sunmak vazifesiyle Japonya’ya gönderilen Ertuğrul Fırkateyni, 1890 yılında vazifesini tamamlamış olarak dönüş yolculuğuna çıkışının hemen ertesinde tayfuna yakalanarak Kuşimoto, Ōşima Adası önünde batmıştır. Bu kazada 500’den fazla denizcimiz şehit olmuştur.

Kazada, yöre halkının cansiperane gayretleriyle 69 denizcimizin hayatı kurtarılmıştır. Kazadan sonra da, Japon halkı şehitlerimizin hatırasına büyük saygı göstermiş ve yapılan Şehitlikte anma merasimleri tertiplemişlerdir.

Sualtı arkeoloğu Tufan Turanlı başkanlığında bir ekip halen Ertuğrul Fırkateyni batığının buluntularını çıkarma ve bunların konservasyonu çalışmalarını yürütmektedir. Büyükelçi Kılıç ve Belediye Başkanı Taşima’nın yürütülen bu çalışmaları yerinde incelemek üzere 17 Ekim 2013 tarihinde bir dalış etkinliği programı yapmaları planlanmış, ancak bu etkinlik 26 No.’lu tayfun nedeniyle ertelenmek zorunda kalınmıştı. Ertelenen program 23 Şubat 2014, Pazar günü gerçekleştirilecektir.

Büyükelçi ve Belediye Başkanının kaza alanında yapacakları bu dalış bir ilk olma özelliği taşımaktadır. Büyükelçi; Belediye Başkanı Taşima ve Sayın Turanlı ile beraber deniz dibinde kaza alanını inceleyecek ve alana bir anı plaketi yerleştirecektir.

Büyükelçi Kılıç ve Belediye Başkanı Taşima ayrıca, Suyolcu’nun vefatının 1. yıldönümü vesilesiyle Nanki Uluslararası Etkileşim Derneği tarafından 22 Şubat, Cumartesi akşamı düzenlenecek “Dostluk Ateşi” adlı anma etkinliğine de katılacaklardır.