Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Van Depremi Sonrasında Japonya Tarafından Sağlanan Yardım Hakkında Açıklama , 28.10.2011

 


VAN DEPREMİ SONRASINDA JAPONYA TARAFINDAN SAĞLANAN YARDIM HAKKINDA AÇIKLAMA

 

    23 Ekim’de Türkiye’nin doğusundaki Van vilayetinde yaşanan 7,2 büyüklüğündeki depremin ardından Japonya Hükümeti ve dost Japon halkı tarafından sergilenen dayanışma ve yardımseverlik için Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti ve Türk halkı adına şükranlarımızı sunuyoruz.

 

    Japonya, deprem sonrasında Türk Hükümetine ilk ulaşan ve yardıma hazır olduğunu bildiren ülkeler arasında yer almıştır. Hükümetimizce bu ülkelere yapılan yardım çağrısını müteakip Türkiye’ye yardım kararını açıklayan ve bu yönde harekete geçen ilk ülkeler arasında da yine Japonya yer almaktadır. Bu kapsamda, Japon Hükümeti tarafından Türkiye’ye gönderilmekte olan acil yardım malzemesi, başta barınma olmak üzere, deprem bölgesindeki acil ihtiyaçların giderilmesine önemli bir katkı sağlayacaktır.

 

    Geçtiğimiz Mart ayında yaşanan Büyük Doğu Japonya Depremi’nin yaraları henüz çok tazeyken, Van’daki depremin hemen ardından Japonya Hükümeti ve halkı tarafından sergilenen fedakârlık ve Türkiye’ye uzatılan yardım eli, iki ülke ve halklarımız arasındaki dostluk ilişkilerinin ne denli kuvvetli olduğunun da yeni bir göstergesini oluşturmuştur.