Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

T.c. Tokyo Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç'in Japonya Ulusal Basın Kulübü'ndeki Konuşması , 27.05.2011


T.C. Tokyo Büyükelçisi Abdurrahman Bilgiç, 27 Mayıs 2011 tarihinde Japonya Ulusal Basın Kulübü'nde bir konuşma yapmıştır.

Soru-cevap bölümüyle birlikte 2 saati aşan yemekli basın toplantısını, yüksek trajlı Japon ve yabancı medya kuruluşlarının mensuplarının yanısıra, Türkiye'de yatırımları bulunan büyük Japon firmalarının üst düzey temsilcileri ve ülkemize ilgi duyan çeşitli çevrelerin temsilcilerinin oluşturduğu yaklaşık 60 kişi tarafından izlenmiştir.

Büyükelçi Bilgiç konuşmasında, Türk-Japon ilişkilerine değinmiş, Türk dış politikası ile Kuzey Afrika ve Orta Doğu'daki son gelişmelere ilişkin Türkiye'nin yaklaşımı konularında bilgi vermiştir. Japonya ile ekonomik ilişkiler bağlamında ise, Türkiye'deki nükleer santral projesiyle ilgili olarak Japonya ile sürdürülmekte olan müzakerelerin son durumunu aktarmıştır. Ayrıca, Japonya ile Türkiye arasında Serbest Ticaret Anlaşması (STA) imzalanması konusundaki gelişmeler hakkında da dinleyicilere açıklamalarda bulunmuştur.

Büyükelçi Abdurrahman Bilgiç'in Basın Kulübünde yaptığı ve Japonya'da olduğu kadar dış basında da geniş şekilde yer verilen konuşmasına aşağıdaki linklerden erişilmesi mümkündür.
http://www.jnpc.or.jp/activities/news/report/2011/05/r00022704/
http://www.youtube.com/watch?v=0xoIykRsHEs&feature=player_embedded#at=1000

T.C. Tokyo Büyükelçiliği