Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Japonya'da Yaşayan Vatandaşlarımıza Yönelik Duyuru , 18.04.2011

18 Nisan 2011

 

JAPONYA’DA YAŞAYAN VATANDAŞLARIMIZA YÖNELİK DUYURU

 

11 Mart 2011 tarihinde meydana gelen deprem ve tsunami felaketinden hasar gören Fukushima Nükleer Santralindeki durum ciddiyetini korumakla birlikte atmosfere salınan radyasyon miktarında kaydadeğer bir azalma yaşandığı ve özellikle Tokyo’nun da içerisinde yer aldığı Kanto bölgesinde atmosferdeki radyasyon miktarının deprem öncesi seviyelere düşmüş olduğu görülmektedir.

 

Bu çerçevede, vatandaşlarımızın Japon makamları tarafından yapılacak uyarıları takip etmeye devam etmeleri kaydıyla Japonya’ya seyahatlerinde herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Vatandaşlarımızın Japonya’da üretilen gıda maddelerine ilişkin olarak yetkili Japon makamları tarafından yayınlanan uyarı ve bilgilendirmeleri de takip etmeleri önem taşımaktadır. (Radyasyon miktarlarıyla ilgili olarak http://eq.wide.ad.jp/index_en.html başlıklı linkten güncel bilgilere ulaşılması mümkündür.)

 

Öte yandan, vatandaşlarımızdan Fukushima Nükleer Santrali’ni çevreleyen 80 kilometrelik bölgeye girmemeleri (Tokyo ve çevresi sözkonusu 80 kilometrelik bölge içerisinde yer almamaktadır) ve Büyükelçiliğimizce konuya ilişkin yapılacak açıklamaları takip etmeyi sürdürmeleri rica olunur.

 

T.C. Tokyo Büyükelçiliği