Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Vatandaşlarimiz İçin Acil Ve Önemli Duyuru-16 Mart , 16.03.2011

16 Mart 2011

VATANDAŞLARIMIZA ACİL VE ÖNEMLİ DUYURU
 

Fukushima Nükleer Santralindeki sorun ile ilgili gelişmeler, Büyükelçiliğimizce Japon makamları ve Tokyo’da bulunan diğer diplomatik temsilcilikler nezdinde yakından takip edilmektedir.

Gelen son bilgiler, Japon makamlarının durumu kontrol altında tutabilmek için mümkün olan her türlü çabayı gösterdiği yönündedir. Radyoaktif sızıntının santralin yakın çevresi için tehlike oluşturduğu, ancak Tokyo’da insan sağlığını tehdit edebilecek bir radyasyon artışı olmadığı belirtilmektedir.

Bununla birlikte, meydana gelebilecek gelişmeler ışığında bir ihtiyati tedbir olarak, Kuzeydoğu Japonya ve Tokyo’nun da içinde bulunduğu Kanto bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızdan bu bölgelerde kalmak için önemli bir sebebi bulunmayanların ve özellikle küçük yaştaki çocuklar ile hamile bayanların sözkonusu bölgelerden mümkünse ayrılmalarının ve ülkenin güney ya da güneybatısına gitmelerinin yararlı olacağı düşünülmektedir. Bu çerçevede, Japonya’da kalmak için önemli bir nedenleri yoksa, vatandaşlarımızın seyahat düzenlemelerini yaparak bir süre Japonya’dan ayrılmaları da yararlı olacaktır.

Bu duyuru sadece bir tavsiye niteliğinde olup, Japonya’daki vatandaşlarımızın tahliye edilmesi gibi bir durum şu aşamada sözkonusu değildir.

Vatandaşlarımızdan Japon makamlarınca yapılan açıklama ve uyarıları yakından takip etmelerini, olabilecek talimatlara titizlikle uymalarını ve Büyükelçiliğimiz internet sitesinde yayınlanan duyuruları izlemeye devam etmelerini rica ediyoruz.

T.C. Tokyo Büyükelçiliği

İlgili Dosyalar :

- arlhbzzmsfy0tp55dlraq545official notice