Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Dışişleri Bakanlığı Açıklamaları

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu'nun Çin Halk Cumhuriyetine Yapacakları Resmi Ziyaret , 27.10.2010

Dışişleri Bakanı Sayın Ahmet Davutoğlu, beraberinde milletvekilleri, bürokratlar, işadamları, akademisyenler ve basın mensuplarından oluşan bir heyetle, Çin Halk Cumhuriyeti (ÇHC) Dışişleri Bakanı Sayın Yang Jiechi’nin davetine icabeten 28 Ekim-2 Kasım 2010 tarihleri arasında ÇHC’ne resmi bir ziyarette bulunacaktır.

Sayın Bakanımız ile mevkidaşı Sayın Yang arasında Pekin’de yapılacak görüşmelerde iki ülke arasındaki ilişkilerin tüm veçheleriyle ele alınması, işbirliği imkânları üzerinde durulması ve her iki ülkeyi ilgilendiren bölgesel/uluslararası konular hakkında görüş alışverişinde bulunulması öngörülmektedir.

Sayın Bakanımızın ziyaret kapsamında, ÇHC Devlet Başkan Yardımcısı Sayın Xi Jinping tarafından kabul edilmesi, Çin Uluslararası Araştırmalar Enstitüsü’nde (CIIS) bir yuvarlak masa toplantısına katılması ve Pekin’deki Renmin Üniversitesi’nde bir konuşma yapması da öngörülmektedir. Sayın Bakanımız ayrıca, Xian şehrinin yanısıra, Sincan Uygur Özerk Bölgesi’nin (SUÖB) başkenti Urumçi’de ve tarihi Kaşgar kentinde temaslarda bulunacak ve Türkiye pavyonunun da bulunduğu EXPO 2010 Şanghay’ın 31 Ekim 2010 tarihinde düzenlenecek kapanış törenlerine katılacaktır.

Dışişleri Bakanı Sayın Davutoğlu’nun ÇHC’yi ziyareti, Türkiye-Çin ilişkilerinin her alanda geliştirilmesi amacıyla ÇHC Başbakanı Sayın Wen Jiabao'nun ülkemize ahiren gerçekleştirdiği ziyaretle yakalanan ivmenin sürdürülmesi ve Türkiye’den Dışişleri Bakanı düzeyinde Sincan Uygur Özerk Bölgesi’ne gerçekleştirilecek ilk ziyaret olması bakımından önem taşımaktadır.