Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Posta adresi:

2-33-6 Jingumae, Shibuya-ku, Tokyo, 150-0001 JAPONYA
Icon Bize yazın...

Telefon:

(+81-3) 6439-5700

Faks:

(+81-3) 3470-5136

Facebook Adres:

Twitter Adres:

Konsolosluk Şubemiz Başvuru Kabul Saatleri:


9:30-12:00 ve 14:00-17:00 arasıdır. (Visa application hours: 9:30-12:00)

yazdır

Bağlı Temsilcilikler

Japonya

Büyükelçilik Tarihi ve Önceki Büyükelçilerimiz

Türkiye ile Japonya arasındaki diplomatik ilişkiler 1924 yılında kurulmuş, Japonya nezdindeki ilk temsilciliğimiz ise 1925 yılında hizmete başlamıştır.

Japonya nezdindeki ilk temsilcimiz, 1925-1929 yılları arasında Tokyo’da Daimi Maslahatgüzar sıfatıyla görev yapan Hulusi Fuat Tugay’dır. İlk Büyükelçimiz ise 1929-1931 yıllarında görev yapan Cevat Ezine’dir.

Halihazırda bünyesinde Ticaret Müşavirliği,  Ekonomi Müşavirliği,   Kültür ve Tanıtma Müşavirliği,  Basın Müşavirliği ve Askeri Ataşelik bulunan Büyükelçiliğimiz, 35 kişilik kadrosuyla 1977 yılından bu yana Tokyo’nun Harajuku semtindeki binasında hizmet vermektedir.

Kançılarya ile misyon şefi konutu bölümlerinden oluşan Tokyo Büyükelçiliğimiz binasının mimarı, 20inci yüzyılın en saygın mimarları arasında sayılan ve 1964 Tokyo Olimpiyatları’nın açılış ve kapanış törenlerinin yapıldığı stadyum ile ek tesislerin projelerini de gerçekleştirmiş olan Kenzo Tange’dir.

Büyükelçiliğimiz Japonya’nın yanı sıra Palau ve Mikronezya’ya da akreditedir. 

 
Hulusi Fuat Tugay
Büyükelçi
01.01.1925-01.01.1929
Cevat Ezine
Büyükelçi
01.01.1929-01.01.1931
Nebil Batı
Büyükelçi
01.01.1931-01.01.1936
Hüsrev Gerede
Büyükelçi
01.01.1936-01.01.1939
Ferit Tek
Büyükelçi
01.01.1939-01.01.1943
Ali Muzaffer Göker
Büyükelçi
01.01.1944-01.01.1945
İzzet Aksalur
Büyükelçi
01.01.1952-01.01.1955
Semih Baran
Büyükelçi
01.01.1955-01.01.1957
Süreyya Anderiman
Büyükelçi
01.01.1957-01.01.1959
Nejad Kemal Kavur
Büyükelçi
01.01.1960-01.01.1962
Melih Esenbel
Büyükelçi
01.01.1963-01.01.1966
Turgud Aytuğ
Büyükelçi
01.01.1967-01.01.1970
Şükrü Elekdağ
Büyükelçi
01.01.1970-01.01.1974
Celal Eyicioğlu
Büyükelçi
01.01.1974-01.01.1979
Nazif Çuhruk
Büyükelçi
01.01.1979-01.01.1983
Nurver Nureş
Büyükelçi
01.01.1983-01.01.1987
Umut Arık
Büyükelçi
01.01.1987-01.01.1992
Necati Utkan
Büyükelçi
01.01.1992-01.01.1996
Gündüz Aktan
Büyükelçi
01.01.1996-01.01.1998
Yaman Başkut
Büyükelçi
01.01.1998-01.01.2002
Solmaz Ünaydın
Büyükelçi
01.01.2003-01.01.2007
Selim Sermet Atacanlı
Büyükelçi
01.01.2007-03.04.2011
Abdurrahman Bilgiç
Büyükelçi
09.04.2011-22.10.2011
Serdar Kılıç
Büyükelçi
27.04.2012-16.04.2014
Ahmet Bülent Meriç
Büyükelçi
16.04.2014-