Japonya'daki Yaşam Hakkında Genel Not, 3.1.2017

Japonya'daki Yaşam Hakkında Genel Not, 29.12.2016

Coğrafi Konum : Japonya Asya kıtasının doğu ucunda, Pasifik Okyanusu'nun kuzey batısında yer alan bir takımadalar ülkesidir. Başta Hokkaido (83.455 kilometrekare), Honshu (231.092 kilometrekare), Kyushu (42.173 kilometrekare) ve Shikoku (18.789 kilometrekare) olmak üzere 6.852 ada ve adacıktan oluşmaktadır. Ülkenin toplam yüzölçümü 377.899 kilometrekaredir. Başkent Tokyo ve diğer büyük yerleşim merkezlerinin üzerinde yer aldığı Honshu adası Japonya'nın tüm yüzölçümünün yarısından fazlasını kaplamaktadır. Japonya, Japon Denizi’yle Rusya'nın Güneydoğu Pasifik kıyısı ve Kore'nin doğu kıyısından, Doğu Çin Denizi’yle de Çin Halk Cumhuriyeti’nden ayrılmaktadır. Ülkenin kuzey ve kuzeydoğusunda ise, İkinci Dünya Savaşı sonunda Sovyetler Birliği tarafından işgal edilen ve egemenlik hakkı bakımından iki ülke arasında hala sorun teşkil eden, Kunashiri, Etorofu, Hobamai ve Shikotan adaları bulunmaktadır. Japonya’da arazinin % 67'sı ormanlık ve dağlık olup, ülke topraklarının sadece % 13'ü tarıma elverişlidir. Jeolojik olarak volkanik bir yapıya sahip olması ve deprem kuşağında yer alması sebebiyle ülkede sık sık çeşitli şiddetlerde depremler olmaktadır.

İklim : Kuzeyden güneye doğru 3.800 kilometrelik bir şerit üzerinde yer alan Japon takımadaları iklim bakımından bölgeler itibariyle farklılıklar göstermekte, ancak tüm adalarda dört mevsim belirgin bir şekilde yaşanmaktadır. Haziran ayında yaklaşık olarak bir ay kadar süren yağmur mevsiminin ardından, Temmuz ayı ortalarında başlayan yaz mevsimi sıcak ve nemli geçmektedir. Eylül ayı başında tayfunlar dönemi başlamakta, kış mevsimi ise Kasım ortasından Mart ayına kadar sürmektedir. Ülkenin kuzey bölgeleri dışında kış genel olarak güneşli ve yumuşak geçmektedir.

Isı ortalaması : İlkbahar; 15 C, Yaz; 27 C, Sonbahar; 19 C, Kış; 8 C. b) Yağış ortalaması : İlkbahar; 116 mm, Yaz; 72 mm, Sonbahar; 361 mm, Kış; 25 mm. c) Nemlilik oranı : İlkbahar; % 57, Yaz; % 64, Sonbahar; % 66, Kış; % 46.

Nüfus : a) Toplam nüfus : Japonya'nın nüfusu 2015 yılı itibariyle127,110milyondur. Büyük ölçüde şehirleşmiş olan Japon’da nüfusun ancak % 4’ü tarımla iştigal etmektedir. Nüfusun % 80’i Pasifik kıyılarında yaşamaktadır. Belli başlı kentler arasındaMerkez Tokyo (23 semt) (9,273 milyon)

Tokyo Vilayeti (13,514 milyon), Yokohama (3,726 milyon), Osaka (2,692 milyon), Nagoya (2,296 milyon)sayılabilir.

Dil : Resmi dil Japonca’dır. Japonya'da konuşulan tek dil Japonca, geçerli yegane yabancı dil ise İngilizcedir. Japonya’da günlük yaşamda ve iş hayatında Japonca bilmek önem arzetmektedir.

Din : Japon halkının büyük bir çoğunluğu hem Şintoizm hem Budizm'e ait kurallara uymakta ve her iki dinin törenlerine de katılmaktadır. Nüfusun dinlere göre dağılımı aşağıdaki şekildedir: Şintoizm : %48 Budizm : %45,7 Hıristiyanlık : %1,6 Diğer: %4,8

Ulaştırma ve taşımacılık : Uluslararası seyahatte en çok tercih edilen yol havayoludur. Eşya taşımacılığında yaygın olarak denizyolu kullanılmaktadır. Türkiye’deki herhangi bir limandan gemi yoluyla gönderilecek eşyalar bir ya da bir buçuk ay sürede Tokyo’ya ulaşmaktadır.

Öte yandan, Türkiye’den Japonya’ya havayolunu kullanarak da eşya göndermek mümkün olup, bu yolla gönderilen eşyalar ortalama 10-15 günde Tokyo’ya ulaşmaktadır. Ülkemizde faaliyet gösteren herhangi bir nakliye firmasından, hem denizyolu hem de havayoluyla yapılacak eşya taşımacılığında yararlanılabilmektedir.

Türkiye'ye seyahat imkanları ve ortalama bilet ücretleri : Türkiye'ye doğrudan uçuş imkanı yalnızca Türk Hava Yolları (THY) seferleriyle mümkündür. THY haftada7 defa doğrudan İstanbul-Tokyo uçuşları (dönemsel olarak haftada 14uçuş olabilmektedir) yapmaktadır. THY'nin gidiş-dönüş uçak bileti fiyatları, seyahat edilecek sezona bağlı olarak 100.000 ile 220.000 Japon Yeni arasında değişmektedir. Ayrıca, Katar,Malezya, Singapur, Rusya ve bazı Avrupa ülkeleri üzerinden Türkiye'ye seyahat edilmesi de mümkündür. Bu uçuşların fiyatları, sezona bağlı olarak 90.000 ile 150.000 Japon Yeni arasında değişmektedir.

Ülke içi ulaştırma ve trafik : - Trafiğin yönü : Soldan - Şehir içi yol durumu : Japonya'da şehir içi yollar dar ve karmaşıktır. Ana caddeler geniş olmakla birlikte, trafik özellikle sabah ve akşam saatlerinde çok yoğun olmaktadır. Yolların bakımı ise düzenli olarak yapılmaktadır. - En çok kullanılan taşıt türü, marka ve piyasa fiyatları, araç kiralama imkanı ve ücreti : En çok kullanılan taşıt türü otomobildir. Toyota ve Nissan marka otomobiller daha çok tercih edilmekte olup, piyasa fiyatları, yeni araba için ortalama 2-4 milyon Japon Yeni, ikinci el araba için 500.000–1.000.000 Japon Yeni civarındadır. Araç kiralamak istendiğinde ise, kiralanacak aracın marka ve modeline göre, günlük 10.000 ile 20.000 Yen arasında bir ücret ödemek gerekmektedir.

Japonya’da uzun süre ikamet eden yabancıların kendi ülke makamlarınca düzenlenen ehliyetleriyle birlikte Japon Emniyet Müdürlüğü'nün ilgili bürosuna başvurarak,Japonmakamlarınca düzenlenen ehliyet almalarıgerekmektedir.

- Demiryolu ulaşım koşulları : Japonya'da şehiriçi ve şehirler/bölgelerarası ulaşımda son derece gelişmiş, etkin bir demiryolu ağı bulunmaktadır. Bu nedenle trenler/metrolar, modern, hızlı ve güvenli ulaşım aracı olarak günlük hayatta en fazla tercih edilen ulaşım aracıdır.

- Taksi uygulaması ve ücretleri : Japonya'da taksi kullanımı yaygındır. Taksimetreler 710 Yen ücretle açılmakta ve bu ücret ilk iki kilometrelik yol bedelini kapsamakta, sonraki her bir 274 metre için ise 90 Yen ücret talep edilmektedir.

Posta hizmetleri ve haberleşme : Posta hizmetleri güvenlidir. Türkiye'ye normal posta ulaşım süresi2-3 haftadır.Bununla birlikte, hızlı posta ilegönderim5 gün; havayolu (airmail)ile gönderim 13 gün sürmektedir. Japonya'da uluslararası telefon görüşmeleri özel telefon şirketleri aracılığıyla yapılmaktadır. Türkiye’yle yapılan otomatik telefon görüşmelerinde herhangi bir sorunla karşılaşılmamaktadır. İmkanlar son derece iyi olup, telefon kanallarının kalitesi yüksektir. Türkiye’yle yapılan görüşmelerde, her dakika için 50 ile 310 Yen arasında değişen bir ücret ödenmektedir.

Para ve banka : Japon Yeni konvertibl olup, ABD Doları karşısındaki kuru son zamanlarda iniş ve çıkışlar göstermektedir. 2015 yılıAralık ayıitibariyle1 ABD Doları = 120 Japon Yeni civarında seyretmektedir. Bankalarda hesap açılması konusunda sorun yaşanmamaktadır.

Gümrük uygulamaları : a) Ülkeye sokulması yasak olan eşya : Silah ve gıda maddesi. b) Ülkeye girişte aşı zorunluluğu : Yok. c) Ev hayvanları için uygulanan aşı ve karantina koşulları : Ülkeye getirilecek ev hayvanları için, ev hayvanının getirildiği ülke makamlarından sağlık sertifikası alınması zorunlu olup, sağlık sertifikası olan ev hayvanları, yaptırdıkları aşılara bağlı olarak, 14 ile 180 gün arasında bir süre karantinada tutulmaktadır.

Konaklama ve ikamet : a) Ülkedeki bellibaşlı oteller ve yatak ücretleri : Japonya'da Hilton, Sheraton gibi dünyaca bilinen otellerin yanısıra, aynı standartlara sahip beş yıldızlı çok sayıda otel bulunmaktadır. Otel ücretleri, ülkedeki genel hayat pahalılığına paralel olarak yüksektir. Üç yıldızlı bir otelde bir gecelik konaklama ücreti 8.000-15.000 Yen civarında iken, bu rakam lüks bir otel için ortalama 25.000 ile 35.000 Yen arasında değişebilmektedir. b) Pansiyon olanakları ve ücretleri : Japonya'da pansiyon kullanımı yaygındır. Kalınacak odanın büyüklüğüne ve şehir merkezine uzaklığına göre değişen fiyatlarla, uygun fiyatlı pansiyon bulmak mümkündür. Şehir merkezine yakın bir bölgede, tek kişinin konaklayabileceği büyüklükte bir pansiyonun aylık kirası ortalama 150.000 - 225.000 Yen, üç kişilik bir aile için ise 200.000 - 400.000 Yen civarındadır. b) Ev kiralama koşulları : - Kiralamada başvurulan yöntem : Japonya'da evlerin emlak komisyoncuları aracılığıyla kiralanması bir kural haline gelmiş olup, özellikle yabancılar açısından aracı şirket kullanılmaksızın ev bulmak mümkün olmamaktadır. - Ortalama ev kira düzeyi : Konutların aylık kiraları büyüklüklerine ve bulundukları semte bağlı olarak yaklaşık 150.000 Yen’den başlayıp, kimi zaman 1.500.000 Yen’e kadar çıkabilmektedir. - Standart kira koşulları : Ev kiralarken zorunlu olarak iki - üç aylık kira miktarı tutarında depozito talep edilmektedir. Evler emlak komisyoncuları aracılığıyla kiralandığından, komisyoncular da bir aylık kira karşılığı ücret almaktadır. Ayrıca, ev sahibinin talebine bağlı olarak, birkaç aylık kira karşılığı "key money" (hava parası) verilmesi uygulaması bulunmaktadır. Sonuç olarak, ev kiralarken genellikle beş ya da altı aylık kira bedeli tutarında peşin ödeme yapılması gerekebilmektedir. - Mobilyalı ev kiralama olanakları : Çok yaygın olmamakla birlikte, mobilyalı ev kiralamak da mümkündür. - Ev eşyası temin olanakları ve ortalama fiyatları : Japonya'da her türlü ev eşyası bulmak mümkündür. Ancak, batı tarzı eşyalar ithal edilmekte olup, fiyatları pahalıdır. Evlerin küçük olması nedeniyle, iç dekorasyonda kullanılan eşyalar ile zorunlu olanların dışında büyük hacimli ev eşyası getirilmesi zorluklar yaratabilir. Diğer taraftan, Japonya'da şehir elektriğinin uluslararası standartlar dışında (100 Volt) olması nedeniyle, elektrikli ev eşyaları açısından voltaj problemi bulunmaktadır. - Şehir cereyanı : 100 Volt

Sağlık koşulları : a) Hastaneler : - Koşulları : Hastane koşulları iyidir. Hastaneler düzenli, bakımlı ve sayıca yeterlidir. Ancak dil sorunu burada da bir engel oluşturmaktadır. - Tedavi ve yatak ücretleri : Bazı hastalıkların tedavi ücretleri şöyledir; mide ülseri ameliyatı 1.200.000 Yen, mide röntgeni çekimi 30.000 Yen, kalp ameliyatı 5.000.000 Yen. Günlük yatak ücretleri de, odanın cinsine bağlı olarak 4.500 ile 10.000 Yen arasında değişmektedir. b) Gerekli aşı ve serumlar : Yoktur. c) Sağlık sigortası uygulaması, primleri : Japonya'da yerleşik uygulama çerçevesinde, Japon firmaları özel sağlık sigortası alanında faaliyet göstermemekte, sağlık sigortası hizmeti hükümete bağlı Sosyal Sigorta Ajansı (Social Insurance Agency) tarafından verilmektedir. Diplomatik misyonlarda çalışan ve diplomat statüsünde kabul edilen yabancı uyruklular sosyal sigorta hizmetinden yararlanamamaktadır. d) Ülkede salgın veya yaygın hastalık durumu : Yoktur. e) İçme suyu temin koşulları : Hemen hemen tüm marketlerde şişelenmiş içme suyu bulmak mümkündür. Ayrıca, musluklardan akan şehir suyu da içilebilmektedir. f) İlaç temin koşulları : İlaçların büyük bölümü hastane veya klinikler tarafından düzenlenen reçetelere göre satılmaktadır. Hastaneler, genel kural olarak, kullanılmasını önerdikleri ilacı hastaya doğrudan teslim etmektedirler. g) Önerilebilecek doktor, dişçi, çocuk doktoru ve veteriner isim ve adresleri : Japonya’da çok sayıda klinik ve hastane bulunmakta olup, Tokyo’nun hemen hemen her semtinde bulunan doktor, dişçi, çocuk doktoru ve veterinerden, ayrıca özel ve üniversite hastanelerinden gerektiğinde yararlanmak mümkün olmaktadır. Tokyo’da genellikle yabancıların gittiği ve çalışanlarının çoğu İngilizce konuşabilen özel bir klinik (Tokyo Clinic) bulunmaktadır.

Yiyecek, giyim ve temizlik malzemesi : a) Sebze ve meyve temin olanakları ve fiyat düzeyi : Dünyanın hemen hemen her yerinde üretilen gıda maddelerini Japonya'da bulmak mümkündür. Meyve ve sebzelerin bazılarının ülkede yüksek tarım teknolojisi kullanılarak üretiliyor olması, diğerlerinin ise ithal edilmesi sebebiyle fiyatlar yüksektir. Örneğin; 300-400 gram gelen bir paket domates 400-600 Yen, bir adet orta boy karpuz veya kavun 1.000-3.000 Yen, bir kilogram kuru soğan 350-500 yen, bir adet elma, cinsine bağlı olarak 100-500 yen, 100 gram sivri biber 300-500 yen, bir adet francala ekmek 200-350 Yen’e satılmaktadır. b) Et ve et mamulleri temin olanakları ve fiyat düzeyi : Japonya’da her çeşit et bulmak mümkündür. Sığır ve koyun etinin 100 gramının fiyatı, kalitesine göre, 300 ile 1.250 Yen arasında değişmektedir. İthal etler, Japonya’da üretilenlere oranla daha ucuzdur. Tavuk eti, balık ve diğer deniz ürünleri ise, diğer gıda maddelerine oranla daha ucuz alınabilmektedir. c) Süt ve süt ürünleri temin olanakları, fiyatları : Süt ve süt ürünlerini irili ufaklı bütün marketlerde bulmak mümkündür. 1 litrelik süt 200-250 Yen, 500 gr.lık bir kutu yoğurt 200-350 Yen'e satılmaktadır. Peynir fiyatları ise, çeşitlerine ve kalitelerine göre değişmekte, 200 gramlık paketler 400 ile 1.000 Yen arasında satılmaktadır. d) Alkollü içki temin olanakları : Japonya'da içki satılan dükkanlar ve marketlerin içki reyonlarında her çeşit alkollü içkiyi bulmak mümkündür. e) Ülkeye getirilmesinde yarar görülen gıda ve temizlik maddelerine ilişkin olabilecek öneriler : Japonya’ya gıda maddesi getirilmesi yasaktır. Her türlü temizlik maddesini ise ülkede bulmak mümkündür. f) Giyim eşyası temin olanakları : Japonya'da her çeşit giyim eşyası bulunabilmektedir.

Hafta tatil günleri : Cumartesi ve Pazar.

Resmi tatil günleri :1 Ocak : Yeni yıl 11 Ocak : Olgunlaşma Günü (Coming of Age Day) 11 Şubat : Ulusal Kuruluş Günü (National Foundation Day) 21 Mart : İlkbahar Bayramı (Vernal Equinox Day) 29 Nisan : Yeşil Yapraklar Günü (Greenery Day) 3 Mayıs : Anayasa Günü (Constitution Memorial Day) 4 Mayıs : Yeşil Yapraklar Günü (Greenery Day) 5 Mayıs : Çocuklar Günü (Children’s Day) 18 Temmuz : Denizcilik Günü (Marine Day) 11 Ağustos : Dağ Günü (Mountain Day) 19 Eylül : Yaşlılara Saygı Günü (Respect for the Aged Day) 22 Eylül : Sonbahar Bayramı (Autumnal Equinox Day) 10 Ekim : Sağlık ve Spor Günü (Health and Sports Day) 3 Kasım : Kültür Günü (Culture Day) 23 Kasım : İşçiler Şükran Günü (Labour Thanksgiving Day) 23 Aralık : İmparator’un Doğum Günü (Japonya milli günü olarak kutlanmaktadır) 3 - 4 Mayıs “Anayasa Günü” (Constitution Day) ile 5 Mayıs “Çocuklar Günü” (Children’s Day)’nün kutlandığı haftaya “Altın Hafta - Golden Week” denilmektedir.

Pazartesi - Cuma

09:00 - 12:30 / 14:00 - 17:30

Acil Durum Telefon numarası: +81-70-1456-9122 Konsolosluk Şubesi Başvuru Saatleri: 10.00-16.00
1.1.2020 1.1.2020 Yeni Yıl Tatili
13.1.2020 13.1.2020 Olgunlaşma Günü
11.2.2020 11.2.2020 Ulusal Kuruluş Günü
21.3.2020 21.3.2020 İlkbahar Günü
29.4.2020 29.4.2020 Showa Günü
3.5.2020 6.5.2020 Golden Week
24.5.2020 24.5.2020 Ramazan Bayramı
23.7.2020 23.7.2020 Denizcilik Günü
24.7.2020 24.7.2020 Sağlık ve Spor Günü
10.8.2020 10.8.2020 Dağ Günü
21.9.2020 21.9.2020 Yaşlılara Saygı Günü
22.9.2020 22.9.2020 Sonbahar Günü
28.10.2020 29.10.2020 Cumhuriyet Bayramı
23.11.2020 23.11.2020 Emek Şükran Günü