Türkiye Cumhuriyeti

Tokyo Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Saygıdeğer Vatandaşlarım,

Bugün (7 Mayıs) Tokyo’daki İmparatorluk Sarayı’nda düzenlenen törenle Majesteleri Japonya İmparatoruna Güven Mektubumu takdim ederek, Japonya’daki görevime resmen başlamış bulunmaktayım.

Türkiye-Japonya ilişkilerinin 19. yüzyıla uzanan derin tarihi geçmişi bulunmaktadır. Japonya Prensi Komatsu’nun 1887 yılında İstanbul’a yaptığı ziyaretin ardından, Japonya’yı ziyaret eden Osmanlı Donanmasına bağlı Ertuğrul Fırkateyni dönüş yolunda 16 Eylül 1890 tarihinde Japonya sahillerinde batmış ve yaklaşık 600 denizcimiz şehit olmuştur. Bu trajik deniz kazası Türk-Japon dostluğunun sembolü olarak hafızalardan silinmemiş, Japon halkının kazadan kurtulan 69 Türk denizcisine gösterdiği ilgi ve kazada şehit olan denizcilerimizin aziz hatıralarına sahip çıkması, Türkler ve Japonlar arasındaki tarihsel dostluğun temellerini oluşturmuştur.

Asya Kıtasının doğu ve batı uçlarında yer alan, uzun tarihi geçmişe sahip, özgün kültürel miraslarını günümüze kadar koruma başarısı göstermiş iki ülke olan, Türkiye ve Japonya coğrafi bakımdan birbirine uzak olsalar da, Türk-Japon dostluğu ve dayanışmasının ne kadar kuvvetli olduğu, iki ülkede 2011 yılında yaşanan deprem felaketlerinde bir kere daha görülmüştür.  Van’daki artçı depremde hayatını kaybeden Japon yardım gönüllüsü Atsushi Miyazaki ise Türk-Japon dostluğunun yeni bir sembolü olmuştur. Ülkelerimiz arasında her alanda iyi ilişkiler mevcuttur. Siyasi ilişkilerimiz, son dönemde gerçekleşen karşılıklı üst düzey ziyaretlerle ivme kazanmış ve “stratejik ortaklık” düzeyine çıkartılmıştır. Ekonomik ve ticari ilişkilerimizin, Ekonomik Ortaklık Anlaşması’nın imzaya hazır hale getirilmesi ve “Marmaray”, “Sinop Nükleer Santrali”, Türk-Japon Bilim ve Teknoloji Üniversitesi gibi ortak yatırım projelerinin de etkisiyle daha ileri noktalara taşınması için her iki tarafta da güçlü irade mevcuttur.

Kültürel alandaki işbirliği de ilişkilerimizin önemli bir unsurudur. 2003’te “Japonya’da Türkiye Yılı” ve 2010’da “Türkiye’de Japonya Yılı” çerçevesinde gerçekleştirilen etkinlikler Türk ve Japon toplumlarının birbirlerini daha yakından tanımalarını sağlamıştır. Bu çerçevede, iki ülke arasında diplomatik ilişki kurulmasının 90. yıldönümü olan 2014 ve Ertuğrul faciasının 125. yıldönümü olan 2015 ayrı birer öneme sahiptir. Demokrasi, hukukun üstünlüğü ve insan haklarına saygı gibi evrensel değerleri paylaşan Türkiye ve Japonya arasında uluslararası alandaki işbirliği de güçlenerek devam etmektedir. Küresel düzeyde iki ülke tarafından gerçekleştirilen ortak girişimler, dünya barış ve istikrarına katkıda bulunmakta ve takdirle karşılanmaktadır. Japonya’da yaşayan vatandaşlarım da iki toplum arasında önemli bir köprü görevi üstlenmişlerdir. Japonya’daki kültür elçilerimiz olarak gördüğüm vatandaşlarım ile yakın temas içinde bulunma ve onların karşılaşabilecekleri sorunlarının çözümü önem verdiğim konulardır. Vatandaşlarımın dost Japon toplumuyla kaynaşmaları ve bu toplum içerisinde önemli roller üstlenmeleri şüphesiz iki ülke arasındaki ilişkilere de olumlu katkı sağlayacaktır. Bu anlayışla, vatandaşlarımızın her türlü istek ve önerilerini Büyükelçiliğimize iletmelerinden memnuniyet duyacağız. Görev yapacağım dönemde Türkiye-Japonya ilişkilerinin daha ileri bir noktaya getirilmesi için göstereceğimiz çabalarda değerli vatandaşlarımızın da desteğini bekliyor, bu vesileyle şahsım ve Büyükelçilik çalışanları adına saygılarımı, sevgilerimi, en iyi dileklerimi sunuyorum.